Yerden Su Çıkmasının Sebepleri

Su borularının patlaması sonucu ortaya çıkan ve elde olmayan nedenlerle eski yeni dinlemeden neredeyse her türlü yapıda meydana gelen sorunun adı su kaçağıdır. Su kaçağı problemi su tesisatı sistemi içerisinde bilindik en zahmetli ve masraflı sorundur. Su kaçağı problemini masraflı ve zahmetli yapan tek şey, tespit işlemidir.

Elde olmayan teknolojik nedenlerden dolayı tespit işlemi tamir işleminden daha zor bir hal almaktadır. Bu nedenle tespit işlemini tek başınıza yapmanız pek mümkün değildir. Alanında uzman ve yetkili kişi  ve ya kurumlarca tespit işleminin yapılması oldukça önemlidir.

Su kaçağı yapının hangi bölümlerinde meydana gelir?

Banyo, mutfak ve tuvalet gibi gün içerisinde çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bu bölümlerde ortaya çıkan bu problem, günlük hayatınızı da olumsuz yönde etkilemektedir.

Su kaçağı belirtileri nelerdir?

Ev ya da iş yerinizde su kaçağı problemi olup olmadığını anlamak için illa tesisatçı çağırmak zorunda değilsiniz, ya da bütün evi baştan sona yıkmak zorunda da değilsiniz, birazdan okuyacağınız belirtilerden biri ya da ikisini taşıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden su tesisatçı firmamızdan yardım almanız gerekecektir.

Ev ya da iş yerinizdeki duvarlarda kabarma, duvarlarda şişme, duvarlarda ıslaklık, evde keskin rutubet kokusu, kombi barında sürekli düşüş, su faturalarında fahiş artış gibi problemler su kaçağı belirtilerinin en önemlilerindendir.

Bu belirtiler arasında özellikle su faturanızın artması daha erken fark etmenize yardımcı olacaktır. Su vanaları kapalıyken bile sızmaya bağlı olarak sayaç dönmeye devam edeceğinden ay sonu gelecek olan faturanız ikiye üçe katlanacaktır.

Bu nedenle uzman kişiler tarafından erken müdahale edilmesi oldukça önemli olacaktır.

Kırmadan su kaçağı bulma

Eskiden uzun ve zahmetli süren işlemlerin tamamı günümüzde bilim insanlarının ürettikleri cihazlar sayesinde kısa süre içerisinde tamir edilmektedir.

Akustik dinleme adlı su sesine karşı hassas geliştirilen cihaz sayesinde en zorlu kaçaklar bile dakikalar içerisinde tespit edilmektedir. Ses çıkarmadan çalışan ve yüzyılın icadı olan bu cihaz sizleri büyük dertlerden kurtarmaktadır.

Alanında uzman su tesisatçı ustalarımız bu cihaz sayesinde kırmadan dökmeden noktasal olarak arıza tespiti yapmakta ve tamir işlemini gerçekleştirmektedir.

Her geçen gün bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler eskiden uzun ve meşakkatli geçen işlemlerin tamamını ortadan kaldırmaktadır. Eskiden en ufak su kaçağı probleminde bile günlerce hatta bazen haftalarca uğraşılırdı.
Elde olmayan doğal nedenlerle ortaya çıkan bu problem özellikle tespit aşamasında sizleri oldukça yormaktaydı.
Su borularının üzeri korunma amacıyla beton ve seramikler ile kaplı olduğundan arızalı olan bölgeyi tespit edip tamir edebilmek için günlerce süren bir kırma dökme işlemi yapılırdı.
İşi bilmeyen sokak aralarında amatörce hizmet veren su tesisatçıları bu teknik ile arızalı olan su borusunu tespit ederken sizleri de hem maddi açıdan hem de zaman açısından oldukça güç duruma sokardı.

Gelişigüzel kırılıp dökülen betonların altındaki su boruları da çoğu defa bu işlemden etkilendiğinden daha tespit aşamasında bile oldukça yüksek paralar harcarsınız.

Rastgele kırılıp dökülen yerlerde oluşan molozların atılması, yeniden tamir edilmesi ve temizlik işlemleri gibi teferruatlar sizleri oldukça yormaktaydı.

Özellikle ev hanımlarının korkulu rüyası olan bu problem, bütün plan ve programları alt üst etmektedir.

Su kaçağı nerelerde görülmektedir?

Eski, yeni, ev, işyeri, okul, hastane dinlemeksizin suyun geçtiği her yerde meydana gelen bu sorun daha çok eski binalarda görülmektedir.
Eski binalarda kullanılan su borularının son kullanma tarihinin geçmiş olması nedeniyle ortaya çıkan bu arızalar, yeni binalarda ise kalitesi düşük su borularının kullanılması sonucu meydana gelmektedir. Gün içerisinde sıkça kullanılan banyo, mutfak ve tuvalet gibi bölümlerde meydana gelen su kaçakları günlük hayatınızı da zorlaştırmaktadır.

Su kaçağı tespiti ve tamiratı

Eskiden yapılan zahmetli işlemlerin aksine firmamız teknolojideki gelişmeleri yakından takip ederek ve bu gelişmelere hızla ayak uydurarak sizlere garantili hizmet vermektedir.
Akustik dinleme adlı su sesine karşı duyarlı cihaz, en zorlu sorunları bile kısa bir süre içerisinde noktasal olarak tespit ederek, sizlere rahat bir nefes aldırır.

Ses çıkarmadan yapılan bu işlem sonucunda ne siz ne de komşularınız rahatsızlık duymazlar.
Sizlere bir telefon kadar yakın olan firmamız, bir veya iki fayansın altından tamir işlemini gerçekleştirmektedir.